Įranga

Įranga

Tobulėjant fotografavimo įgūdžiams, didėja turimos fototechnikos bagažas. Jei ruošiatės į kelionę ir ketinate daug fotografuoti, sunku atsispirti pagundai prigrūsti lagaminą įrangos. Vis dėlto nepamirškite, kad rengiatės aktyviai poilsiauti, o ne dirbti. Tempti ant kupros 10–20 kg sveriančią mantą tikrai nebus lengva. Su kiekviena kelione patirtis didėja, tampa aiškiau, ką pasiimti, o ko – ne. 

Lengvas rinkinys.

Sunkiausias dalis keičiame lengvomis. Šiam rinkiniui turėtų užtekti vienos dviejų kišenių arba nedidelės rankinės.

Kompaktinis fotoaparatas.
Jeigu vietoj veidrodinio fotoaparato ir keleto objektyvų pasiimsite vieną kompaktinį fotoaparatą su bent 10 kartų artinančiu plačiakampiu objektyvu, kelionė iškart palengvės. Žinoma, kompaktinio fotoaparato vaizdo kokybė bus ne tokia puiki. Jis ne taip greitai fokusuos kaip veidrodinis aparatas. Tačiau galėsite jį įsidėti į kišenę ir mėgautis. Daugybė net ir labai profesionalių fotografų išeina pasivaikštinėti su „muiline“ kišenėje, o paskui „muilinas“ nuotraukas deda į savo knygas. Ir niekas jiems dėl to nepriekaištauja. Jei kitokio fotoaparato neturite, mėgaukitės lengva kelione!
Specialus trikojis.
Prie lengvo kompaktinio fotoaparato puikiai dera ir lengvas trikojis. Kompaktiniam fotoaparatui skirtas maždaug 1 m aukščio trikojis gali sverti vos 200 g! Suskleistas jis telpa į kiekvieną kuprinę, rankinę ar didesnę kišenę. Pasiimkite jį vykdami fiksuoti nakties vaizdų su ilgu išlaikymu.

Minimalus rinkinys.

Koks yra minimalus keliaujančio fotografo rinkinys? Greičiausiai atspėjote: fotoaparatas, atsarginė baterija, servetėlė. Viskas turi tilpti į kišenę (jei fotoaparatas kompaktinis), rankinę ar nedidelį fotoaparato krepšį.

Fotoaparatas.
Tai vienintelis būtinas šio rinkinio komponentas.
Atsarginė baterija.
Net ir minimaliam rinkiniui reikia šio to daugiau. Atsarginė (būtinai įkrauta!) baterija tikrai neužims daug vietos. Aišku, jei gerai žinote savo fotoaparato veikimo ypatybes ir pasikliaujate savo fotografavimo įpročiais, galite jos neimti. Svarbu tą vienintelę kasnakt įkrauti.
Įkroviklis.
Be jo, deja, neapsieisite. Jei apsistojate viešbutyje, jo nebūtina temptis vykstant į ekskursijas.
Servetėlė.
Dar vienas labai naudingas priedas – optikos valymo servetėlė. Net ir labai stengiantis, kelionėse sunku išsaugoti švarius objektyvus, ieškiklius ir ekranus. Netyčia galite patys (ar  kiti) nučiupinėti objektyvą, ant jo gali užtikšti lietaus lašas ar fontano purslų.

Vidutinis rinkinys.

Šiam rinkiniui geriausiai tiks speciali fotokuprinė ar fotokrepšys su atskirais skyriais: galėsite susidėti skirtingus fototechnikos komponentus, bus patogu juos išimti ir įdėti (ypač fotoaparatą).  Jei kuprinės dar neturite, rinkitės tokią, kuri mažiau krinta į akis ir nevilioja ilgapirščių. Nuo žioplumo vaistų nėra, bet kam duoti papildomą dingstį piktavaliams?

Atsarginės atminties kortelės.
Ilgesnėje kelionėje tikrai pravers viena ar dvi kortelės, ypač jei mėgstate pafilmuoti ar daug fotografuoti ir neturite galimybės perkelti nuotraukų į kompiuterį ar išorinį kaupiklį. Kartais geriau turėti kelias nedideles korteles, nei vieną ar dvi labai talpias. Jei viena iš kelių nedidelės talpos kortelių suges, daugiau nuotraukų liks kitose. O jei „sustreikuos“ vienintelė 8 ar 16 GB kortelė, prarasite visas kelionės nuotraukas.
Objektyvai.
Prie veidrodinio ar hibridinio fotoaparato galima priderinti „kelioninį“ objektyvą su dideliu kintamojo židinio ruožu. Tai gali būti „Sigma“ 18–200 ar 18–250 mm. O gal net ir „Tamron“ 18–270 mm, 15 kartų artinantis kintamojo židinio nuotolio objektyvas. Šių objektyvų optinė kokybė prastesnė už kokio „reportažinio“ 17–50 mm ar 28–75 mm su fiksuota F2.8 diafragma, tačiau kelionėje džiaugsitės turėdami vieną objektyvą, kuris bus ir plačiakampis, ir galingas „televykas“. Vaizdo kokybės skirtumus net ir patys nuotraukose vargiai įžiūrėsite, nebent nagrinėsite labai išdidinę. Dar mažiau jie kris į akis spausdinant populiaraus formato fotopopieriuje.
Teleobjektyvas.
Net jeigu neturite universalaus galingo kintamojo židinio nuotolio objektyvo (angl. superzoom), vis tiek pasiimkite teleobjektyvą. Pritrauktą vaizdą išskirsite iš aplinkos ir sukursite kiek kitokią nuotrauką nei dauguma turistų, kurie stengiasi aprėpti kuo daugiau.
Šviesus objektyvas.
Prie pagrindinio objektyvo tinka šviesus „penkiasdešimtukas“ ar 35 mm objektyvas. Jis pravers muziejuose ar kitose vietose, kur šviesos nedaug, bet negalima naudotis blykste. Tam tikrais atvejais labai patogu po ranka turėti vieną kitą „blynelio“ tipo objektyvą, tokį galima įsimesti kad ir į kišenę.
Poliarizacinis filtras.
Su juo dangų padarysite sodresnį, vandenį gilesnį, o jei fotografuosite pro ekskursijos autobuso langą,  pašalinsite bent dalį vidaus atspindžių.
Trikojis.
Kai fotografuosite naktinius vaizdus ar norėsite nustatyti ilgesnį išlaikymą, trikojis labai pravers. Yra itin lengvų ir tvirtų anglies pluošto trikojų, kurie nesveria nė pusės kilogramo, bet puikiai, nevibruodami, išlaiko fotoaparatą su sunkiu objektyvu.

Didelis rinkinys.

ai, galima sakyti, mobili fotostudija. Jos prireiks, jei esate profesionalus fotografas ir turite specialų užsakymą ar ruošiatės savo nuotraukas parduoti. O gal esate pamišęs fotografas mėgėjas. Šiam rinkiniui geriausia turėti standžią kuprinę su ratukais ar specialų lagaminą. Rinkinys sveria nemažai, tad jį lengviau tempti, o ne nešti.
Objektyvai.
Kiekvienas pagal paskirtį: „žuvies akis“ – ypač platiems ir iškraipytiems vaizdams, kokybiškas plačiakampis – architektūros objektams sutalpinti, teleobjektyvas – atokesniems vaizdams priartinti, makroobjektyvas smulkioms detalėms išdidinti. Galbūt ir „Tilt & Shift“ objektyvas „žaislinio“ miesto efektams ir perspektyvos korekcijai.
Filtrai.
Komplekte jų bus bent keli. Būtinai poliarizaciniai. Keli neutralūs tamsinantys, įvairių lygių – su jais galėsite dieną fotografuoti su ilgu išlaikymu ar su atvira diafragma sulieti foną. Keli neutralūs gradientiniai filtrai dangui patamsinti, pora gradientinių spalvotų.
Sunkus trikojis.
Gerokai sunkesnis už fotoaparatą su vidutiniu objektyvu. Toks trikojis mažai vibruoja, gerai nulaiko fotoaparatą ir yra tvirtas.
Nuotolinis pultelis.
Naudojamas, kad nesujudėtų ant trikojo pritvirtintas fotoaparatas.
Blykstės.
Viena ar kelios. Blykstėmis galima sukurti siurrealistinių nakties vaizdų, „užšaldyti“ judesius ir gauti kitokių efektų. Paprastai kelionėse nelabai reikalingas daiktas, nebent patalpose. Muziejuose naudoti negalima, o naktį mieste blykstė apšviečia tik nedidelį plotą ir neduoda daug naudos.
Remonto rinkinys.
Lauke kažin ar taisysite fotoaparatą, tačiau niekada negalite žinoti, kada kas suges. Gali nutrūkti dirželis, suskilti objektyvo dangtelis ar blendė, tad šiems netikėtumams reikia pasiruošti. Rinkinyje galėtų būti: tvirtos lipnios juostelės ritė, daugiafunkcis peiliukas, plonos vielos ryšulėlis, „superklijų“ tūtelė.

No Comments

Post A Comment